Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2014, sygn. IPPP1/443-593/14-2/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-593/14-2/ISZ
W zakresie opodatkowania należnej kwoty odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy z winy Najemcy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania należnej kwoty odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy z winy Najemcy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania należnej kwoty odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy z winy Najemcy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (zwana dalej Spółką lub Wynajmujący) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali użytkowych. Na podstawie § 7 w modelowej Umowy najmu lokalu użytkowego Spółka ma prawo rozwiązać Umowę j.w. w trybie natychmiastowym w przypadku rażącego naruszenia Umowy, w tym m.in. naruszenia przez Najemcę postanowień Regulaminu Korzystania, gdy Najemca prowadzi w lokalu działalność sprzeczną z określoną w Umowie, gdy zaniedbuje lokal, dokonuje przeróbek wbrew postanowieniom Umowy, a także w przypadku opóźnienia w zapłacie, którejkolwiek należności przysługującej Wynajmującemu (§ 7 ust. 2, 3, 4). Zgodnie z § 7 ust. 5 Umowy w przypadku rozwiązania Umowy przyczyn określonych w ww. ust. 2, 3, 4 lub z innych przyczyn zawinionych przez Najemcę, Wynajmujący może żądać od Najemy zapłaty kary umownej w wysokości czynszu minimalnego za cały okres jaki pozostał do dnia upływu terminu na jaki Umowa została zawarta. Wobec tego w przypadku rozwiązania Umowy najmu z przyczyn wyżej określonych i wypowiedzenia tej Umowy w trybie natychmiastowym, Najemca zobowiązany będzie do zapłaty niezapłaconych należności z tytułu czynszu i zużycia energii elektrycznej, a także niezależnie od tego - kary umownej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right