Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2014, sygn. IPPB1/415-591/14-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-591/14-2/KS

Czy działalność Wnioskodawczyni na terytorium Polski oznacza powstanie zakładu w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami?Jeżeli tak, to czy Wnioskodawczyni ma obowiązek składania w Polsce deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 45 Ustawy, nawet, jeżeli działalność oddziału w Polsce generowała straty i nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie istnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakładu oraz obowiązku złożenia zeznania podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie istnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakładu oraz obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest niemiecką rezydentką podatkową (posiada w Niemczech miejsce zamieszkania, ośrodek interesów życiowych, przebywa na terytorium Niemiec dłużej niż 183 dni w roku). Wnioskodawczyni prowadzi w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie produkcji tektury falistej. W Polsce na podstawie przepisów Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej utworzony został oddział zagranicznej osoby fizycznej, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Działalność oddziału w Polsce zgodna jest z przedmiotem działalności zagranicznej osoby fizycznej, tj. także polega na produkcji tektury falistej. Działalność oddziału ma w dużej mierze charakter samodzielny w stosunku do jednostki macierzystej; oddział wynajmuje powierzchnię wykorzystywaną do produkcji, zatrudnia pracowników, nabywa w Polsce surowce do produkcji, sprzedaje swoje wyroby do polskich odbiorców. Wnioskodawczyni posiada w Polsce numer NIP, z uwagi na wykonywanie na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału czynności opodatkowanych VAT oraz z uwagi na występowanie w charakterze płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzeń pracowników. Działalność oddziału za lata ubiegłe generowała straty. Niewykluczone, że bieżący wynik działalności oddziału będzie dodatni, ze względu jednak na poniesione straty w latach ubiegłych, nie powstanie płatność podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00