Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2014, sygn. IPPB3/423-603/14-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-603/14-2/KK
CIT - w zakresie tzw. wymiany udziałów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Udziałowcem w E. z siedzibą w Polsce (dalej Spółka, Wnioskodawca) jest spółka akcyjna posiadająca siedzibę na terytorium Polski (dalej: Spółka Akcyjna B). Spółka Akcyjna B jest również udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej. Spółka Zależna). Udziałowcem Spółki Zależnej będzie także inna spółka akcyjna z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka Akcyjna A).
Planowane jest przeprowadzenie transakcji wymiany udziałów w taki sposób, że w zamian za aport całości lub części udziałów posiadanych przez Spółkę Akcyjną A w Spółce Zależnej. Spółka wyda Spółce Akcyjnej A własne udziały. Nominalna wartość udziałów objętych przez Spółkę Akcyjną A w Spółce w ramach transakcji wymiany udziałów odpowiadać będzie rynkowej wartości udziałów Spółki Zależnej wniesionych do Spółki. Przy tym Spółka w ramach wymiany udziałów uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zależnej. Nie są przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wypłaty w gotówce przez Spółkę na rzecz Spółki Akcyjnej A z tytułu nabycia udziałów Spółki Zależnej.
- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right