Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2014, sygn. IPPP3/443-354/14-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-354/14-2/IG
Należy uznać, że czynność nabycia certyfikatów inwestycyjnych w opisanych przez Spółkę okolicznościach, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe, podlegające opodatkowaniu i korzystające ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy, usługi te nie zostały bowiem wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnienia wymienionych w art. 43 ust. 15. W odniesieniu do czynności nabycia certyfikatów Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika VAT z art. 15 ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 17 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika VAT z tytułu nabycia certyfikatów inwestycyjnych i zastosowania zwolnienia dla usługi nabycia certyfikatów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika VAT z tytułu nabycia certyfikatów inwestycyjnych i zastosowania zwolnienia dla usługi nabycia certyfikatów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
- Spółka z o.o. (Wnioskodawca) ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz jest podatnikiem podatku VAT.
- Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu różnego rodzaju usług finansowych oraz pośrednictwie w ich dostarczaniu. W szczególności, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca udziela pożyczek oraz dokonuje obrotu papierami wartościowymi. Przy tym, obrót papierami wartościowymi realizowany jest przez Wnioskodawcę w celach handlowych (Wnioskodawca nabywa papiery wartościowe z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży), w celu generowania/zwiększania przychodów/zysku Wnioskodawcy.Obrót papierami wartościowymi jest dokonywany przez Wnioskodawcę poza rynkiem regulowanym w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384, z późn. zm), (ustawa o obrocie instrumentami finansowymi). Wnioskodawca nie jest firmę inwestycyjną w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right