Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2014, sygn. IPPP3/443-455/14-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-455/14-2/SM
prawo do zwolnienia z akcyzy zużywanych wyrobów węglowych (zakład energochłonny
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od podatku nabywanych wyrobów węglowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od podatku nabywanych wyrobów węglowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi działalność produkcyjną w zakresie produkcji wyrobów budowlanych, tj. bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego oraz autoklawizowanej cegły silikatowej. Działalność produkcyjna stanowi główny przedmiot działalności Spółki, a zakład produkcyjny umiejscowiony jest w Gminie Niemce, województwo lubelskie.
Prowadzona działalność produkcyjna, wykonywana przez Spółkę, wykorzystuje proces technologiczny oparty na stosowaniu wyrobów węglowych jako źródła energii cieplnej, w postaci nasyconej pary wodnej, o odpowiednich parametrach. Nasycona para wodna powstaje w wyniku spalania wyrobów węglowych w kotłowni zakładowej. Para wodna jest elementem niezbędnym w stosowanej technologii produkcji autoklawizowanego betonu komórkowego, jak i autoklawizowanej cegły silikatowej. Proces autoklawizacji to proces obróbki cieplnej i odbywa się pod ciśnieniem ponad 12 atmosfer na betonie, a 14, 15 atmosfer na cegle silikatowej i temperaturze około 200 stopni Celsjusza, w środowisku nasyconej pary wodnej. Jest to uwarunkowane tym, że w przypadku wyrobów betonowych budowlanych i cegły silikatowej proces autoklawizacji służy do przeprowadzenia przyspieszonego procesu dojrzewania masy betonowej i utwardzenia cegły silikatowej. Jest to więc czynnik warunkujący powstawanie określonego wyrobu budowlanego posiadającego określone parametry techniczne, w tym twardość. Czynniki te inicjują i przyśpieszają cały szereg reakcji chemicznych zachodzących w autoklawach dzięki wysokiej temperaturze, ciśnieniu i wilgotności. Dochodzi wówczas do metamorfozy składników wyjściowych zastosowanych do produkcji betonu komórkowego i cegły silikatowej i powstania wyrobu, o całkiem innych, niż składniki, właściwościach. Wilgotność i temperatura pochodzi z wytwarzanej w kotłowni pary wodnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right