Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2014, sygn. IPPB3/423-475/14-2/JBB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-475/14-2/JBB
Czy wartość wierzytelności udokumentowanych jako nieściągalne w rozumieniu art.16 ust.2 ustawy o CIT, stanowi koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w kwocie brutto wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2014r. (data wpływu 30 kwietnia 2014r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana można uznać za koszt uzyskania przychodów, w kwocie brutto - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana można uznać za koszt uzyskania przychodów, w kwocie brutto.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Głównym zakresem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest handel hurtowy w wielkopowierzchniowych centrach handlowych Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Należności z tytułu sprzedaży wskazanych towarów Spółka, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej. ustawa o CIT), zalicza do przychodów należnych z działalności gospodarczej.
Wnioskodawca posiada nieprzedawnione wierzytelności potwierdzone prawomocnymi wyrokami sądowymi, zarachowane w latach poprzednich do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. Wobec dłużników, prowadzone były postępowania egzekucyjne. Egzekucja komornicza nie zawsze przynosiła efekt w postaci wyegzekwowania spłaty zadłużenia. Zgodnie z art. 824 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego, organ egzekucyjny umarza z urzędu w całości tub części postępowania w każdym przypadku gdy oczywiste jest, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Na podstawie wydanych przez właściwy organ egzekucyjny postanowień o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w trybie art. 824 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego i po uznaniu ich za odpowiadające stanowi faktycznemu, Spółka dokonuje zaliczenia wierzytelności nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right