Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2014, sygn. IPPB3/423-166/14-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-166/14-2/AG
1. Czy Spółka przejmując Dług Udziałowca, zobowiązana będzie rozpoznać przychód jedynie w wysokości otrzymanego od Udziałowca Wynagrodzenia za przejęcie długu oraz uzyskanych Dodatkowych Odsetek należnych z tytułu odroczenia spłaty zobowiązania ? 2. Czy przychód należy rozpoznać na dzień zawarcia Umowy Przejęcia Długu, czy też na dzień otrzymania od Dłużnika Wynagrodzenia oraz Dodatkowych Odsetek ? 3. Czy uiszczone przez Spółkę Odsetki Narosłe mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie dokonania ich zapłaty przez Spółkę ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2014 r. (data wpływu 19 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych przejęcia długu w zakresie:
- pytania numer 1 i 3 - jest nieprawidłowe;
- pytania numer 2 (odnośnie momentu rozpoznania przychodu z tytułu przejęcia długu) odnośnie:
- Dodatkowych Odsetek - jest prawidłowe;
- Świadczenia - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przejęcia długu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Przejmujący Dług). Spółka zamierza przejąć długi jej udziałowca (dalej: Udziałowiec, Dłużnik), wynikające z zawartych przez niego z bankiem (dalej: Bank) umów kredytowych (dalej: Dług) przewidujących okres spłaty kredytu do 2018 r. Przejęcie długów zostanie dokonane na podstawie odpowiednich umów zgodnie z przepisem art. 519 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t. j. Dz. U. 2011 Nr 85, poz. 458, ze zm. dalej Kodeks Cywilny), dalej: Umowa Przejęcia Długu. Na skutek zawarcia Umowy Przejęcia Długu Spółka wstąpi w miejsce Dłużnika, który tym samym zostanie zwolniony ze zobowiązań wynikających z zawartych umów kredytowych. Z uwagi na przejęcie Długu Udziałowiec zobowiązany będzie do przekazania na rzecz Spółki następujących świadczeń (dalej łącznie: Świadczenia): 1) środków w wysokości kwoty głównej kredytu (dalej: Kwota Główna), 2) środków w wysokości obejmującej kwotę odsetek naliczonych a niezapłaconych do dnia zawarcia Umowy Przejęcia Długu (dalej: Odsetki Naliczone), 3) środków z tytułu zapłaty wynagrodzenia za przejęcie długu (dalej: Wynagrodzenie). Udziałowiec będzie zobowiązany do dokonywania wypłaty Świadczeń ratalnie lub w terminie odroczonym. Ostateczna spłata Świadczeń może nastąpić w przeciągu kilku lat. Rozłożenie w czasie wypłaty Świadczeń przez Udziałowca będzie miało swe uzasadnienie w jego trudnej sytuacji finansowej, która wymagać będzie dokonania przejęcia Długu przez Spółkę. Z uwagi na odroczenie terminu płatności Świadczeń, Spółce należne będą dodatkowe odsetki (dalej: Dodatkowe Odsetki). Udziałowiec oraz Spółka przewidują, iż zapłata Świadczeń przez Udziałowca może odbyć się w sposób bezgotówkowy, np. w drodze potrącenia wzajemnych wymagalnych wierzytelności Przejmującego dług oraz Dłużnika lub w drodze wykonania przez Dłużnika innego zobowiązania. W stosunku do Banku umowy kredytowe będą kontynuowane z tym, że dłużnikiem zobowiązanym do spłaty zadłużenia z tytułu umów kredytowych będzie Spółka. Spółka będzie zobowiązana do dokonania zwrotu na rzecz Banku Kwoty Głównej, Odsetek Naliczonych oraz środków w wysokości obejmującej kwotę odsetek narosłych od dnia zawarcia Umowy Przejęcia Długu do dnia całkowitej spłaty zadłużenia przez Przejmującego dług (dalej: Odsetki Narosłe). Całkowita spłata Długu przez Spółkę na rzecz Banku nastąpi w przeciągu kilku lat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right