Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2014, sygn. IPPP3/443-401/14-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży energii elektrycznej i korekta rozliczenia

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej i korekty rozliczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej i korekty rozliczenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest obrót (sprzedaż) energią elektryczną. Działalność ta prowadzona jest w oparciu o koncesję udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), zgodnie z uregulowaniami prawnymi zawartymi w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Spółka dokonuje sprzedaży energii m.in. dla podmiotów będących nabywcami końcowymi. Z tego tytułu Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego. Spółka na podstawie dokonanych prognoz wystawia swoim klientom (nabywcom końcowym) faktury 1-wszego dnia danego miesiąca z terminem płatności w tym samym miesiącu, obejmujące okres danego miesiąca (np. FV wystawiona 1 marca 2014 r. za marzec 2014 r. z terminem płatności 15 marca 2014 r.) lub obejmująca okres danego miesiąca i miesiąca następnego (np. FV wystawiona 1 marca 2014 r. za okres 1 marca 2014 r. - 30 kwietnia 2014 r. z terminem płatności 15 marca 2014 r.). Ww. faktury szacunkowe zawierają ilość energii podaną w MWh oraz podatek akcyzowy pobrany z tego tytułu (oczywiście są to wielkości szacunkowe). Spółka przynajmniej 2 razy w roku na podstawie posiadanych pomiarów, wystawia nabywcom faktury rozliczeniowe obejmujące okres od ostatniej faktury rozliczeniowej do obecnej faktury rozliczeniowej (lub od początku realizacji umowy do bieżącej faktury rozliczeniowej). W fakturze rozliczeniowej Spółka podaje ilość i wartość energii zafakturowaną za dany okres na podstawie prognoz (FV szacunkowe) oraz ilość faktycznie zużytą w rozliczanym okresie. W wyniku tego porównania powstaje należność z tytułu większej sprzedaży niż wynikało to z prognoz lub też zobowiązanie z tytułu zmniejszenia sprzedaży wynikające z rzeczywistego zużycia mniejszego niż wcześniej zafakturowane na podstawie prognoz. W przypadku faktury rozliczeniowej zwiększającej sprzedaż wskazany jest termin płatności należności z niej wynikającej, natomiast w przypadku faktury rozliczeniowej zmniejszającej sprzedaż, kwota nadpłaty podlega zaliczeniu na poczet zaległości lub przyszłych zobowiązań (w szczególnych przypadkach podlega zwrotowi). Ponadto w niektórych przypadkach Spółka wystawia faktury korygujące np. z powodu błędów w otrzymanych pomiarach lub też z powodu błędnie wystawionej faktury szacunkowej. W związku z zaistnieniem ww. sytuacji Wnioskodawca wystawia następujące rodzaje korekt: korekty zwiększające podstawę opodatkowania w podatku akcyzowym oraz korekty zmniejszające podstawę opodatkowania w podatku akcyzowym. W przypadku faktur korygujących in minus nadpłata wynikająca z korekty rozliczeń może zostać rozdysponowana na poczet zaległości z tytułu rozliczenia za sprzedaną energię elektryczną, na poczet płatności ustalonych na najbliższy okres rozliczeniowy lub zwrócona Odbiorcy. Natomiast w przypadku faktur korygujących in plus wynikających z błędów, które spowodowały zaniżenia należności za pobraną energię elektryczną Spółka na ww. fakturze korygującej in plus wskazuje termin płatności dla korekty rozliczeń (dopłaty).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00