Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2014, sygn. IPPB5/423-132/14-5/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-132/14-5/AS

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. przedsiębiorczości na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. (data wpływu e-PUAP 14 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data nadania e-PUAP 29 kwietnia 2014 r.) na wezwanie z dnia 29 kwietnia 2014 r. Nr IPPB2/415-99/14-3/MG i IPPB5/423-132/14-3/AS (data doręczenia e-PUAP 29 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. przedsiębiorczości na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. przedsiębiorczości na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest organizacją pozarządową działającą w formie fundacji. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Fundacja prowadzi działalność w zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce współorganizując sieć centrów rozwijania młodej przedsiębiorczości w ramach których Fundacja wspiera rozwój nowych oraz innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych. Wnioskodawca rozważa zawiązanie w przyszłości spółki akcyjnej (dalej: Spółka Akcyjna). Spółka Akcyjna będzie posiadała siedzibę i zarząd na terytorium Polski. Akcjonariuszami Spółki Akcyjnej obok Wnioskodawcy będą również osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi (dalej: Akcjonariusz, Akcjonariusze), którzy będą wskazywać i wspierać konkretne przedsięwzięcia prowadzone przez Spółkę Akcyjną (dalej: X.). Akcjonariuszami będą mogły być tylko osoby niemające doświadczenia biznesowego (inwestycyjnego), tj. studenci uczelni wyższych i absolwenci. Spółka Akcyjna zamierza prowadzić tzw. a. i. (dalej: Inkubator). Celem działania Inkubatora będzie umożliwienie Akcjonariuszom przetestowania i wdrożenia swojego pomysłu biznesowego. Akcjonariusze będą współpracowali ze Spółką Akcyjną w rozwoju wydzielonego pionu Spółki Akcyjnej - działającego w ramach Inkubatora tzw. X. (dalej: X.). Akcjonariusze będą współprowadzili przez określony czas wyodrębnioną w sensie rachunkowym działalność (tj. X.) i będą dbali o jej rozwój współpracując z pracownikami Inkubatora i z ekspertami współpracującymi z Inkubatorem. Sam cel i sens istnienia Inkubatora będzie polegał na przygotowaniu Akcjonariuszy do uczestniczenia w przyszłości w obrocie gospodarczym w tym na nauczeniu Ich prawidłowego wypełniania obowiązków publicznoprawnych. Działalność Spółki Akcyjnej oraz funkcjonowanie wydzielonych X.ów będzie miało na celu przygotowanie Akcjonariuszy do uczestniczenia w przyszłości w obrocie gospodarczym poprzez m.in. edukację w zakresie prawidłowego wypełniania obowiązków publicznoprawnych. Jeżeli charakter działania X. będzie wymagał wykonywania oprócz ponoszenia nakładów finansowych także osobistej pracy Akcjonariuszy, Akcjonariusze zostaną zatrudnieni przez Spółkę Akcyjną na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Statut Spółki Akcyjnej będzie przewidywał, że z częścią akcji imiennych (dalej: Akcje Imienne) będzie związany obowiązek wykonywania przez Akcjonariuszy uprawnionych z Akcji Imiennych powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki Akcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00