Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2014, sygn. IPPB2/415-232/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-232/14-2/MK
Od uzyskanego dochodu z tytułu zwiększenie stanu konta oszczędzających z tytułu zbycia akcji, odsetek/dyskonta od obligacji oraz dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych będących wynikiem inwestowania przez Wnioskodawcę środków zgromadzonych na I., Wnioskodawca nie jest zobowiązany do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. Ustawodawca przyjął mechanizm, że opodatkowaniu będzie podlegał zwrot całkowity z I. jak również wypłata z tego konta po zakończeniu okresu oszczędzania oraz wypłata środków zgromadzonych przez oszczędzającego na I. na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego. Zwroty oraz wypłaty te stanowić będą przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z innych źródeł opodatkowane według skali podatkowej obowiązującej danego podatnika od całości zgromadzonych środków.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2014 r. (data wpływu 24 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu przekazania oszczędzającemu na I. pożytków z papierów wartościowych zgromadzonych na tych rachunkach jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu przekazania oszczędzającemu na I. pożytków z papierów wartościowych zgromadzonych na tych rachunkach.