Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2014, sygn. IPPP1/443-514/14-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-514/14-2/AW
Opodatkowanie podatkiem VAT czynności zamiany nieruchomości gruntowej w zamian za odszkodowanie w postaci innej nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zainteresowanego, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności zamiany nieruchomości gruntowej w zamian za odszkodowanie w postaci innej nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności zamiany nieruchomości gruntowej w zamian za odszkodowanie w postaci innej nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Magdalena S. oraz Tomasz H. nabyli na współwłasność grunt pod budowę domu (wydane zostało pozwolenie na budowę). Dla tej nieruchomości zostały założone dwie księgi wieczyste, prowadzone przez Sąd Rejonowy. W wyniku planowych działań współwłaściciele zapewnili sobie, na mocy umów z sąsiadami, dojazd do nieruchomości. Rada Miejska uchwaliła w dniu 10 lipca 2008 r. plan zagospodarowania przestrzennego dla południowo-zachodniej części, a więc obszaru, na którym położony jest opisany grunt. Zgodnie z tym planem, działka współwłaścicieli utrzymała swój charakter działki budowlanej, lecz środkowa część tego gruntu została przeznaczona pod ulicę i tym samym, z chwilą zatwierdzenia podziału nieruchomości, przeszła na własność gminy. Właściciele wystąpili więc, w trybie art. 36 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu przestrzennym, o odszkodowanie w formie działki zamiennej ze względu na niemożność korzystania z gruntu w dotychczasowy sposób. Urząd dokonał podziału nieruchomości zatwierdzonego decyzją z dnia 15 listopada 2011 r., wydzielając grunt przeznaczony pod drogę, a następnie pismem z dnia 19 grudnia 2013 r. wyraził zgodę na realizację odszkodowania w formie działki zamiennej położonej w tym samym rejonie, oznaczonym na planie jako AM-10. Jednocześnie powiadomił właścicieli, że transakcja zamiany obciążona będzie podatkiem VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right