Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2014, sygn. IPPP2/443-1189/13-3/JW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1189/13-3/JW

możliwości dokonania na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. b) korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności

Na podstawie art. 14b §  1 i §  6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz §  7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. b) korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. b) korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej Spółka lub Wnioskodawca) jest podatnikiem VAT czynnym, zajmuje się produkcją zbrojeń budowlanych oraz dystrybucją wyrobów hutniczych. Po zmianie od 1 stycznia 2013 r. art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług Spółka korzystała z prawa korygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona - tzw. ulga na złe długi. Spółka sprawdzała w tym celu czy dłużnicy w dniu poprzedzającym dzień dokonywania korekty są w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego. Weryfikacja ta była dokonywana za pośrednictwem udostępnionych w Internecie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - sprawdzając czy w tych rejestrach znajduje się informacja o ogłoszeniu upadłości, o likwidacji dłużnika lub złożeniu wniosku o wykreślenie wpisu z CEIDG. W przypadku gdy te informacje nie znajdowały się w ww. rejestrach Spółka uznawała, że dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00