Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2014, sygn. IPPB5/423-948/13-2/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-948/13-2/JC

Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie do poboru podatku u źródła od wypłacanych odsetek, czy też na podstawie art. 21 ust. 1 w związku z ust. 3 ustawy o PDOP będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła mając na względzie to, że wypłata odsetek dokonywana przez Spółkę następuje na rachunek Pool Leadera, a dopiero później Bank jako administrator systemu rozdysponuje odpowiednio te odsetki, proporcjonalnie do każdego z uczestników systemu, w takim stopniu, w jakim ich środki uczestniczyły w dofinansowaniu Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobierania podatku u źródła z tytułu wypłacanych odsetek w związku z uczestnictwem w systemie cash poolingu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobierania podatku u źródła z tytułu wypłacanych odsetek w związku z uczestnictwem w systemie cash poolingu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca przystąpił w dniu 25 października 2011 roku do systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy R. z siedzibą w Niemczech, powstałego na podstawie porozumienia pomiędzy R. SE i D AG. Niemiecka spółka R. SE, będąca jednocześnie jedynym udziałowcem Spółki, stała się tym samym swoistego rodzaju Pool Leaderem, który zawarł z instytucją finansową D AG (dalej: Bank) umowę skonsolidowanego rachunku przeznaczonego do efektywnego zarządzania płynnością oraz naliczania oprocentowania w ramach grupy R. (dalej również: Grupa). Usługa ta umożliwia zgromadzenie środków finansowych Grupy dysponowanie nimi w ramach Grupy, stosownie do potrzeb każdego z uczestników systemu. Ten swoistego rodzaju Pool Leader bowiem jest uprawniony do wprowadzenia poszczególnych spółek z Grupy do systemu skonsolidowanego rachunku, umożliwiającego optymalne wykorzystanie środków finansowych przez uczestniczące w systemie spółki z Grupy (gospodarowanie nadwyżkami i niedoborami środków finansowych poszczególnych przedsiębiorstw z Grupy). Korzystanie przez spółki z Grupy z usługi skonsolidowanego rachunku oznacza prowadzenie wewnątrzkoncernowych transakcji pomiędzy Pool Leaderem i pozostałymi przedsiębiorstwami z Grupy. Wpłaty na i wypłaty z konta powodują powstanie między Pool Leaderem i pozostałymi przedsiębiorstwami Grupy stosunków należność-zobowiązanie, odpowiednio zarządzane przez Bank. W zamian za przystąpienie do systemu oraz faktyczne skorzystanie ze środków zgromadzonych w ramach skonsolidowanego rachunku (czyli skorzystanie ze środków finansowych w celu poniesienia bieżących opłat ciążących na Spółce) Wnioskodawca będzie zobowiązany wypłacić odsetki, od zaciągniętych środków finansowych. Mając na względzie powyższe, pojawiła się wątpliwość, czy zapłata odsetek w opisanym stanie faktycznym, gdzie wypłata następuje na rachunek Pool Leadera, a dopiero później Bank jako administrator systemu rozdysponuje odpowiednio te odsetki, proporcjonalnie, do każdego z uczestników systemu, w takim stopniu, w jakim ich środki uczestniczyły w dofinansowaniu Spółki, wymagać będzie w Polsce pobrania podatku u źródła, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o PDOP).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00