Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2014, sygn. IPPP2/443-1242/13-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1242/13-2/BH
W świetle art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy, zapłata za usługę transportową powiększona o kwotę ubezpieczenia powinna być opodatkowana jedną stawką podatku VAT jako jedno świadczenie, tj. stawką podatku w wysokości 23%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2013 r. (data wpływu 20 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonej przez Spółkę usługi ubezpieczeniowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonej przez Spółkę usługi ubezpieczeniowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest podmiotem świadczącym m.in. usługi transportowe. Klienci zlecający Spółce usługi transportowe mają również możliwość zlecenia Spółce nabycia na ich rzecz ubezpieczenia transportowanych towarów, niezależnego od faktu, że w pewnych okolicznościach Spółka odpowiada za uszkodzenia lub utratę transportowanych towarów.
Zlecenie nabycia przez Spółkę ubezpieczenia towarów może zostać złożone przez klienta w dowolnym momencie, tj. przed przeprocesowaniem zlecenia usługi transportowej przez Spółkę, równocześnie ze złożeniem zlecenia lub też po złożeniu i przeprocesowaniu zlecenia przez Spółkę. Spółka dolicza swoją marżę do wysokości kosztów ubezpieczenia nabytego na rzecz klienta, ponoszonych przez Spółkę. Oznacza to, że cena którą klient Spółki płaci za usługę ubezpieczeniową nabytą przez Spółkę na jego rzecz jest sumą kosztu ubezpieczenia poniesionego przez Spółkę i marży Spółki na sprzedaży usługi ubezpieczeniowej. Usługa ubezpieczeniowa jest ujmowana przez Spółkę na fakturze, na której ujmowane jest również wynagrodzenie za wykonanie usługi transportowej. Beneficjentem ubezpieczenia (podmiotem potencjalnie otrzymującym kwotę odszkodowania od ubezpieczyciela) jest klient Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right