Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2014, sygn. IPPB3/423-885/13-2/JBB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-885/13-2/JBB

Czy płatność otrzymana przez Bank od subartycypanta, biorąc pod uwagę charakter prawny umowy o subartycypację stanowi dla Banku przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w dacie otrzymania zapłaty?Czy świadczenia przekazywane z tytułu umowy o subartycypację na rzecz Funduszu (subartycypanta) stanowi dla Banku koszt uzyskania przychodów w dacie ich przekazania do Funduszu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 30 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zawartej z Funduszem umowy o subartycypację jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zawartej z Funduszem umowy o subartycypację.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

I. S.A. (dalej jako: Bank lub Inicjator) jest bankiem, prowadzącym działalność w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1992r. - Prawo bankowe (Dz.U.2012.1376 j.t. ze zm.), w ramach której oferuje różnego rodzaju usługi finansowe, w tym udziela kredytów i pożyczek. Bank w ramach swojej działalności zarządza wierzytelnościami pochodzącymi z kredytów. Od momentu kiedy klient zaprzestaje regularnego spłacania swojego długu wynikającego z kredytu, Bank zarządza kredytem poprzez jego monitorowanie a następnie restrukturyzację i windykację. W procesie windykacji Bank prowadzi działania zmierzające do odzyskania kwoty zaangażowanej w ramach kredytu, przy czym prace związane z windykacją zlecane są podmiotowi zewnętrznemu. W sytuacji gdy działania restrukturyzacyjne i windykacyjne okazują się nieskuteczne, Bank, w celu minimalizacji strat na kapitale zaangażowanym w kredyt, podejmuje decyzję o sekurytyzacji przedmiotowych wierzytelności poprzez zawarcie umowy o subpartycypację z funduszem sekurytyzacyjnym w rozumieniu art. 183 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U.2004,146,1 546 ze zm.) (dalej jako: Fundusz). Zgodnie z definicją zawartą w art. 183 ust. 4 ustawy o funduszach inwestycyjnych umowa o subpartycypację oznacza umowę o przekazanie funduszowi sekurytyzacyjnemu wszelkich świadczeń otrzymanych przez inicjatora sekurytyzacji lub uprawnionego z sekurytyzowanych wierzytelności z określonej puli wierzytelności lub z określonych wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00