Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2014, sygn. IPPB3/423-902/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-902/13-2/GJ
Czy wierzytelności opisane w stanie faktycznym posiadają spełnioną przesłankę wymagalności, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a tiret pierwsze UPDOP?Czy wierzytelności opisane w stanie faktycznym posiadają spełnioną przesłankę uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, o której mowa w art. 16 ust. 2a pkt 2 lit. a w zw. z pkt 1 lit. b UPDOP, tj. przesłankę wszczęcia postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe
Wnioskodawca (dalej: Bank) posiada wobec przedsiębiorców posiadających zdolność upadłościową w myśl Prawa upadłościowego i naprawczego (dalej: Przedsiębiorca) wierzytelności z tytułu kredytów i pożyczek.
Jako jednostka stosująca dla celów bilansowych Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Bank tworzy na wierzytelności z tytułu kredytów i pożyczek odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości, zgodnie z przepisami MSR 39 Instrumenty finansowe - ujmowanie i wycena. Wierzytelności z tytułu kredytów i pożyczek Bank kwalifikuje także zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu w sprawie rezerw. Rezerwy celowe tworzone są w ciężar kosztów i ewidencjonowane na wyodrębnionych kontach. Zgodnie z art. 38b UPDOP Bank dokonuje porównania utworzonego, w myśl przepisów MSR 39, odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości z rezerwą celową i w rozliczeniu podatkowym uwzględnia niższą z tych wartości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right