Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2014, sygn. IBPBI/1/415-954/14/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-954/14/ZK

Czy można było dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego i zaliczyć amortyzację do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do użytkowania w stosunku do środka trwałego zakupionego w 100% z własnych funduszy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 22 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. dostawą internetu do odbiorców biznesowych i indywidualnych za pomocą sygnału radiowego. Dzięki otrzymanej dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powstaje sieć światłowodowa, która zastępuje już po części dostęp do internetu drogą kablową zamiast sygnału radiowego. Podstawą funkcjonowania sieci jest szafa serwerowa, czy dystrybucyjna wraz z urządzeniami aktywnymi (m.in. przełączniki, rutery), od której odprowadzane są kable światłowodowe. Kable te podwieszane są na słupach elektrycznych należących do zakładu energetycznego. Kable te nie są funkcjonalnie związane z dzierżawionymi kanałami technicznymi i zdemontowanie ich może nastąpić w każdej chwili, bez jakiegokolwiek naruszenia konstrukcji. Wysokość otrzymanej dotacji na to przedsięwzięcie to 70% całkowitych kosztów, a 30% wydatków pokrywane jest z własnych środków. Również na własny koszt zakupiono jedną szafę dystrybucyjną wraz z urządzeniami aktywnymi. Po montażu oraz podpisaniu pierwszych umów z odbiorcami szafy, wraz z siecią w postaci kabli światłowodowych, zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych pod nazwą Jednostka Centralna Sieci Szerokopasmowego Internetu i zaliczone do rodzaju 491 Klasyfikacji Środków Trwałych. Rodzaj 491 to zespoły komputerowe, które obejmują maszyny i urządzenia wprowadzania, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych na ogół elektronicznie określane jako komputery, minikomputery oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość. Jednostka zakupiona w 100% z własnych środków, oddana jako pierwsza do użytku, została zamortyzowana jednorazowo, zgodnie z art. 22k ust. 7-13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast jednostki zakupione z dotacji amortyzowane są wg art. 22k ust. 1 ww. ustawy, gdzie kosztami uzyskania przychodu jest 30% kwoty amortyzacji (wg procentowego wkładu własnego na zakup środków trwałych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00