Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2014, sygn. IBPBII/2/415-722/14/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-722/14/MW

Umorzenie udziałów nabytych w darowiźnie od małżonka

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, który otrzymano 6 sierpnia 2014 r., uzupełnionym 6 października 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów nabytych w drodze darowizny jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów nabytych w drodze darowizny.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 24 września 2014 r. Znak: IBPBII/2/415-722/14/MW, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 6 października 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce i podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w pełnym zakresie. Małżonek Wnioskodawcy jest głównym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Małżonek ma zamiar przekazać Wnioskodawcy w formie darowizny część swoich udziałów w tej spółce.

Przekazanie udziałów na rzecz Wnioskodawcy wiąże się z prawnymi następstwami wynikającymi z treści umowy spółki. Zgodnie z brzmieniem umowy spółki, której udziały mają być darowane w przypadku nieodpłatnego zbycia udziałów w spółce przez wspólnika, udziały te będą podlegały przymusowemu lub automatycznemu umorzeniu. Uchwałę w sprawie przymusowego umorzenia będzie mogło podjąć Zgromadzenie Wspólników, które winno być w tej sprawie zwołane w terminie do 30 dni od daty powiadomienia spółki o nieodpłatnym zbyciu udziałów tej spółki. Uchwała powinna zawierać podstawę prawną umorzenia oraz uzasadnienie. Wynagrodzenie za umorzone udziały będzie określone w wysokości wartości rynkowej z dnia ich umorzenia. Zakłada się, że wartością rynkową udziałów jest ich wartość nominalna. Uprawnionym do otrzymania wynagrodzenia będzie właściciel darowanych udziałów czyli Wnioskodawca, a wypłata wynagrodzenia winna nastąpić nie później niż 48 miesięcy od daty rejestracji przez sąd rejestrowy uchwały o przymusowym umorzeniu udziałów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00