Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2014, sygn. IBPBI/1/415-804/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-804/14/AP
Możliwości uznania za środek trwały oddanej do użytkowania części budynku oraz możliwości jej amortyzacji podatkowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 1 lipca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 8 lipca 2014 r.), uzupełnionym 4 września 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości uznania za środek trwały oddanej do użytkowania części budynku oraz możliwości jej amortyzacji podatkowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za środek trwały oddanej do użytkowania części budynku oraz możliwości jej amortyzacji podatkowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 25 sierpnia 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-804/14/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 4 września 2014 r.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, jako wspólnik spółki cywilnej. W 2007 r. spółka rozpoczęła budowę budynku usługowego zakładu napraw samochodów z częścią handlową. W maju 2010 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją udzielił pozwolenia na użytkowanie parteru budynku. Od lipca 2010 r. w ww. budynku mieści się siedziba spółki oraz prowadzony jest warsztat samochodowy i sklep z akcesoriami samochodowymi. Do wykonania pozostały jeszcze prace budowlane na poddaszu obiektu (część handlowa), obejmujące wykonanie ścianek działowych, tynków, instalacji wewnętrznych, docieplenia poddasza oraz robót wykończeniowych. Pomimo niezakończenia robót budowlanych na poddaszu, pozostała część obiektu tj. parter, uzyskał pozwolenie na samodzielne funkcjonowanie, bowiem spełniał określone przepisami prawa budowlanego warunki niezbędne do wydania pozwolenia na użytkowanie. W związku z dokonanym odbiorem części budynku, spółka wprowadziła ją w maju 2014 r. do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła amortyzację. Wartość początkowa budynku wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, ustalona została w oparciu o udział powierzchni użytkowej parteru do ogólnej powierzchni użytkowej budynku. Budynek przyporządkowano do rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych, jako budynek handlowo-usługowy z roczną stawką amortyzacyjną wynoszącą 2,5%. Ponadto powierzchnia budynku w części oddanej do użytkowania zgłoszona została w urzędzie gminy do podatku od nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right