Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2014, sygn. IBPBII/2/415-593/14/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-593/14/JG

Czy w przypadku sprzedaży mieszkania kupionego pod wynajem, które nie zostało wynajęte, należny jest 19% podatek zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 20 czerwca 2014 r. (data otrzymania 24 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną planuje zakup mieszkania pod wynajem na rynku wtórnym, jest to pierwsze mieszkanie jakie chcą małżonkowie nabyć i przygotować dla przyszłego najemcy. Pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkową, w chwili obecnej oboje nie pracują i nie mają założonej działalności gospodarczej. Małżonkowie utrzymują się z oszczędności i chcieliby zacząć pozyskiwać pieniądze z wynajmu mieszkań. Wnioskodawca zaznaczył, że wstępnie został wybrany lokal, ale nie jest w stanie do końca przewidzieć kosztów remontu, gdyż lokal jest zalewany przez nieszczelny dach, a wspólnota nie podjęła jeszcze decyzji co do partycypacji w kosztach, ponieważ czeka na wycenę rzeczoznawcy. Małżonkowie zamierzają nabyć ten lokal i będąc już właścicielami uzgodnić szczegóły ze wspólnotą oraz poszukać odpowiednich rozwiązań. Wnioskodawca liczy się jednak z sytuacją, że remont okaże się nieopłacalny i mieszkanie będzie trzeba odsprzedać nawet licząc się ze stratą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00