Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2014, sygn. IBPBI/1/415-777/14/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-777/14/AB
dot. możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 10 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 1 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej do amortyzacji wskazanego we wniosku budynku handlowo-usługowego,
- sposobu amortyzacji wskazanych we wniosku budowli
-jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej do amortyzacji wskazanego we wniosku budynku handlowo-usługowego oraz sposobu amortyzacji wskazanych we wniosku budowli.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni, w ramach spółki jawnej, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności gospodarczej jest handel. Działalność ta prowadzona jest w wynajętym budynku centrum handlowego. Spółka jawna zamierza zakupić na własność ww. budynek wraz z parkingiem i drogami dojazdowymi oraz drugi budynek (pawilon handlowo-socjalny) przeznaczony na działalność handlowo-usługową, zlokalizowany na tej samej działce. Place, drogi dojazdowe i wjazdowe oraz miejsca parkingowe, obsługują nie tylko budynki handlowe ale również stację paliw jako całość, tj. pawilon wolnostojący, wiatę i dystrybutory, stanowiące obce środki znajdujące się na placu mającym być przedmiotem zakupu. Spółka jawna zamierza wprowadzić ww. budynki do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i użytkować te lokale na cele handlowo-usługowe. Wnioskodawczyni zaznacza, że środki trwałe, tj. budynki handlowo-usługowe spełniają kryteria używanego środka trwałego. Pierwszy budynek został wybudowany i oddany do użytkowania przez obecnego właściciela w 2004 r., a drugi w 2008 r. (data wprowadzenia do ewidencji środków trwałych) i do dnia dzisiejszego są wynajmowane na cele prowadzonej w nich działalności handlowej. Ponadto, budynki te spełniają kryteria lokalu handlowo-usługowego i są zaliczane do rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych. Budynki są trwale związane z gruntem. Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego przedstawiono w części H poz. 70 wniosku ORD-IN gdzie wskazano, że plac na terenie stacji paliw został utwardzony asfaltem oraz kostką brukową. Poszczególnymi elementami składowymi całości placu są drogi dojazdowe i wjazdowe oraz miejsca parkingowe, które to budowle obsługują również stację paliw, jako całość (pawilon wolno stojący, wiata, dystrybutory paliwa), a nie tylko budynki handlowe. Kwalifikuje się on do grupy 2 KŚT, pod pozycją 220, jako autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right