Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.08.2014, sygn. IBPBII/1/415-385/14/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-385/14/MK

Jakie są skutki podatkowe umorzenia części odsetek od kredytu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu do Biura 2 maja 2014 r.), uzupełnionym 21 lipca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia części odsetek od kredytu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia części odsetek od kredytu.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z 8 lipca 2014 r. znak: IBPB II/1/415-385/14/MK wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 21 lipca 2014 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2007 r. pozostając w związku małżeńskim i majątkowej małżeńskiej wspólności ustawowej Wnioskodawca wystąpił do banku wraz z byłą żoną o kredyt. W umowie kredytu z bankiem oboje występują z żoną jako solidarni kredytobiorcy z określonym w deklaracji zgody udziałem po 50% i w takim też charakterze oboje podpisali umowę kredytową przystępując do długu. Następnie w 2010 r. nastąpiło rozwiązanie małżeństwa i ustanie małżeńskiej wspólności majątkowej. Kredyt po jego zaciągnięciu początkowo spłacany był terminowo, później nieterminowo, aż w konsekwencji zaprzestali jego spłaty. Bank wypowiedział im jako solidarnym kredytobiorcom umowę kredytową i tak w konsekwencji sprawa trafiła do windykacji. W 2013 r. zawarli ugodę z bankiem dotyczącą spłaty pozostałej części kredytu wraz z odsetkami. Ugoda z bankiem przewidywała spłatę kwoty głównej kredytu, odsetek od kredytu oraz części odsetek karnych, natomiast pozostała cześć odsetek karnych miała zostać umorzona. Wnioskodawca wraz z byłą żoną zastosowali się do propozycji banku i wspólnie spłacili po 50% wyliczonego zadłużenia, na co Wnioskodawca posiada dowód wspólnej wpłaty Wnioskodawcy i żony. Ten sam dowód wpłaty posiada bank. Ugoda z bankiem została natomiast podpisana tylko przez Wnioskodawcę. Chociaż Wnioskodawca domagał się żeby ugoda została sporządzona na niego i na byłą żonę, nie zostało to przez bank zrobione. Faktem jednak jest, że zadłużenie spłacili solidarnie. Następnie bank wystawił informację PIT-8C tylko dla Wnioskodawcy na całą kwotę umorzenia pomimo, że zadłużenie spłacili wspólnie i obydwoje byli solidarnymi kredytobiorcami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00