Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2014, sygn. IBPP4/443-229/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-229/14/EK

zastosowanie stawki 0% dla czynności eksportu towarów w przypadku otrzymania zaliczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 23 maja 2014 r. (data wpływu 29 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki dla czynności eksportu towarów w przypadku otrzymania zaliczki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki dla czynności eksportu towarów w przypadku otrzymania zaliczki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

X S.A. (dalej Spółka lub Wnioskodawca) jest jednym z największych w Europie producentów kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Spółka jest również wiodącym wykonawcą bloków energetycznych. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym rozliczającym się miesięcznie i prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Spółka w styczniu 2014 r. otrzymała zaliczkę na poczet eksportu towarów (innych niż energia elektryczna, cieplna lub chłodnicza oraz gaz przewodowy). Zgodnie z umową, towary miały wyjechać z Polski do końca marca 2014 r., tak się jednak nie stało i nie jest znany dokładny termin wywozu.

Ponadto Spółka będzie otrzymywała zaliczki na poczet eksportu towarów (innych niż energia elektryczna, cieplna lub chłodnicza oraz gaz przewodowy), gdzie ze względu na specyfikę realizacji dostaw, z kontraktów będzie wynikał późniejszy termin wywozu towarów, niż w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Spółka otrzyma te zaliczki. Późniejszy termin wywozu towarów związany będzie ze skalą przedmiotu zamówień, cechujących się często wysokim stopniem skomplikowania i czasochłonnością realizacji. Stosowanie zaliczek na poczet eksportu towarów, który ma nastąpić w okresie późniejszym, niż w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca otrzymania zaliczki, jest w energetyce zjawiskiem powszechnym, uznawanym za normę przy realizacji dużych przedsięwzięć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00