Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2014, sygn. IBPP2/443-335/14/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-335/14/KO

w zakresie uznania czy darowizna udziałów w spółce na rzecz męża podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 3 kwietnia 2014 r. uzupełnionym pismem z 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 17 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy darowizna udziałów w spółce na rzecz męża podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy darowizna udziałów w spółce na rzecz męża podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 12 czerwca 2014 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 9 czerwca 2014 r. znak: IBPP2/443-335/14/KO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej powstałej na mocy obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej. Wspólnikami są Wnioskodawczyni JMM (dalej: JMM) oraz jej mąż WM (dalej WM). Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT, prowadzi księgi rachunkowe (tzw. pełna księgowość). W skład majątku wchodzą nieruchomości. Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.

Od 2013 r. sp. jawna posiada dwóch wspólników, małżonków JMM i WM na koniec 2014 r. wnioskodawczyni - JMM (ze względu na stan zdrowia i zamierzony wyjazd, co uniemożliwi prowadzenie spraw spółki) planuje wystąpienie ze Spółki. Pozostały Wspólnik WM planuje na mocy art. 66 ksh zwrócić do sądu o przyznanie prawa do przejęcia majątku Spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem zgodnie z art. 65 ksh. Art. 65 § 1 ksh stanowi, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Wnioskodawczyni chce przekazać ogół praw i obowiązków mężowi. Celem takich działań ma być utrzymanie przedsiębiorstwa spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności jako jednoosobowej działalności gospodarczej (zgodnie z par. 7 pkt 2 umowy spółki). Przeniesienie to zgodnie z KSH (art. 10 KSH) i umową spółki nastąpiłoby na mocy umowy darowizny. Umowa ta, sporządzona na piśmie, zostanie zgłoszona w stosownym czasie na odpowiednim druku Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00