Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2014, sygn. IBPBI/2/423-316/14/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-316/14/CzP
Czy opłaty ponoszone przez Spółkę z tytułu dzierżawy Elementów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: podatek CIT) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 13 marca 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła wypłat z tytułu dzierżawy dokonanych na rzecz podmiotu japońskiego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła wypłat z tytułu dzierżawy dokonanych na rzecz podmiotu japońskiego.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności Spółki jest głównie produkcja ceramicznych wkładów do silników wysokoprężnych służących do filtracji gazów spalinowych, wykorzystywanych w pojazdach silnikowych. W ramach prowadzonej działalności Spółka kupuje oraz dzierżawi elementy typu X i Y (dalej: Elementy) używane w maszynach w początkowej fazie produkcji ceramicznych wkładów do silników wysokoprężnych służących do filtracji gazów spalinowych. Spółka nabywa lub dzierżawi powyższe Elementy od kontrahenta z siedzibą w Japonii. Spółka posiada certyfikat rezydencji kontrahenta potwierdzający jego rezydencję w Japonii. Elementy mają ograniczoną żywotność, uzależnioną od kilometrażu masy, przetworzonego przez maszynę. Dlatego też, Spółka w przypadku zakupu Elementów (a nie w przypadku ich dzierżawy), kwalifikuje je dla celów ewidencyjnych jako części zamienne. Elementy nie mogą być wykorzystywane niezależnie od maszyny - samodzielnie nie spełniają żadnej funkcji (zarówno Y, X, jak i oba te Elementy w zestawieniu Y + X same w sobie pozbawione są funkcjonalności). Dla prawidłowego funkcjonowania Elementy muszą zostać umieszczone w maszynie w zestawieniu Y + X.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right