Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2014, sygn. IBPBI/1/415-268/14/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-268/14/ŚS
Dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych przed jej rozpoczęciem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 lutego 2014 r. (data wpływu do Organu 3 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych przed jej rozpoczęciem - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych przed jej rozpoczęciem.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W latach 2010-2012 Wnioskodawca odbył aplikację radcowską, której zakończenie stanowiło warunek przystąpienia do egzaminu zawodowego (egzaminu radcowskiego). Egzamin ten odbył się w terminie 19 - 22 marca 2013 r., a Wnioskodawca uzyskał wynik pozytywny. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych z 3 czerwca 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych. W lipcu 2013 r. odbyło się ślubowanie, po którego złożeniu Wnioskodawca był uprawniony do wykonywania zawodu radcy prawnego. Sposób uzyskania uprawnień zawodowych radcy prawnego określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tj. Dz.U. z 2010 r. Nr 10 poz. 65 ze zm.). Przewiduje ona, że podstawową drogą uzyskania uprawnień zawodowych pozostaje odbycie aplikacji radcowskiej (art. 24 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 23 ustawy). Możliwość odbycia aplikacji jest uwarunkowana zdaniem egzaminu Konkursowego na aplikację radcowską, zaś jej ukończenie upoważnia do wzięcia udziału w egzaminie radcowskim. Pozytywny wynik z tego egzaminu stanowi podstawę do złożenia wniosku o wpis na listę radców prawnych i uzyskania tytułu zawodowego radcy prawnego. Wszystkie wymienione wyżej etapy kształcenia wymagają poniesienia opłat. Odpłatność dotyczy zarówno egzaminu wstępnego, wpisu na listę aplikantów, opłat rocznych za aplikację radcowską, egzaminu radcowskiego, wpisu na listę radców prawnych wraz z opłatą manipulacyjną za postępowanie w przedmiocie wpisu. Ponadto, w czasie odbywania aplikacji aplikanci są zobowiązani do uiszczania opłat z tytułu członkostwa w samorządzie radcowskim, jej nieuiszczenie skutkuje skreśleniem z listy aplikantów (art. 9 pkt 4a w zw. z art. 37 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right