Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2014, sygn. IBPBII/2/415-86/14/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-86/14/HS

Skutki podatkowe otrzymania spłaty w związku z działem spadku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014 r. (data otrzymania 29 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 9 lutego 2012 r. zmarł małżonek Wnioskodawcy, który był właścicielem udziału wynoszącego 1/2 we własności nieruchomości lokalowej o powierzchni 44,00 m. Właścicielem pozostałej części (również 1/2 udziału w tej nieruchomości) jest siostra zmarłego. Wskazaną nieruchomość małżonek Wnioskodawcy wraz z siostrą nabyli w 2005 r. w wyniku dziedziczenia po swojej matce. Stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym małżonku nastąpiło na mocy aktu poświadczenia dziedziczenia z 22 sierpnia 2013 r. Spadek po zmarłym na podstawie ustawy nabył wprost Wnioskodawca i siostra spadkodawcy w udziale wynoszącym po 1/2. W wyniku tego nabycia Wnioskodawca stał się współwłaścicielem wskazanej nieruchomości w udziale wynoszącym 1/4, a siostra zmarłego w udziale wynoszącym 3/4. Nabycie współwłasności w drodze spadku zostało we właściwym terminie zgłoszone naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, który zaświadczeniem potwierdził zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w zakresie nabytych praw. W chwili obecnej spadkobiercy chcą dokonać podziału spadku i znieść współwłasność w ten sposób, że siostra spadkodawcy nabędzie na wyłączną własność całą nieruchomość, natomiast Wnioskodawca otrzyma tytułem spłaty kwotę stanowiącą równowartość swojego udziału w nieruchomości. Zniesienie współwłasności ma nastąpić przed notariuszem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00