Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. IBPBII/1/436-51/14/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-51/14/MCZ
Skutki podatkowe zwolnienia dłużnika z długu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 stycznia 2014 r. (data wpływu do Biura 31 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącym podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty na rzecz osoby najbliższej, o stopniu pokrewieństwa wymienionym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, określonej kwoty pieniężnej. Wierzyciel zamierza dokonać na rzecz Wnioskodawcy darowizny w postaci zwolnienia z obowiązku spłaty zobowiązania, a więc w postaci zwolnienia z długu. Umowa pomiędzy Wnioskodawcą a wierzycielem będzie miała formę umowy darowizny w postaci umorzenia wierzytelności i zwolnienia z długu (umorzenie wierzytelności). Umowa będzie miała formę pisemną i nie będzie zawarta w formie aktu notarialnego. Strony w umowie tej wskażą, iż przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione z chwilą podpisania tej umowy.
-
keyboard_arrow_right