Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2014, sygn. IBPP4/443-37/14/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-37/14/LG

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży towarów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 18 grudnia 2013 r. (data wpływu 30 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży towarów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy zajmującej się produkcją najwyższej jakości materiałów ogniotrwałych.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą obejmującą między innymi krajową oraz eksportową dostawę produkowanych przez siebie wyrobów. Spółka realizuje dostawy na rzecz kontrahentów na warunkach uzgadnianych w poprzedzających sprzedaż negocjacjach lub w zamówieniach składanych m.in. drogą elektroniczną lub telefoniczną. Za transport odpowiada niekiedy Wnioskodawca, a niekiedy klient nabywający towary.

Wnioskodawca planuje wprowadzenie procedury uzgodnionej z klientami, zgodnie z którą prawo do rozporządzania jak właściciel sprzedawanymi przez Spółkę towarami będzie przechodziło na klienta w momencie wystawienia faktury przez Spółkę. W konsekwencji, od momentu wystawienia faktury przez Spółkę kontrahenci będą mogli używać nabyte wyroby we własnej działalności gospodarczej, przetwarzać je, sprzedawać, oddawać w użytkowanie, w najem, przemieszczać lub wykorzystywać w inny, wybrany przez siebie sposób. Prawo to byłoby niezależne od faktu, że fizyczna data otrzymania towarów przez nabywcę byłaby nieco późniejsza ze względu na transport. Faktura byłaby wystawiana przed otrzymaniem towarów przez nabywcę - Spółka wystawia fakturę w dniu wydania towarów z magazynu i zaraz po tym towar jest wysyłany do nabywcy (w przypadku sprzedaży krajowej do nabywcy dotrą one w tym samym dniu lub kolejnych dniach, w przypadku sprzedaży eksportowej może to być nawet okres powyżej miesiąca).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00