Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2014, sygn. IBPP2/443-1134/13/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1134/13/IK

usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 grudnia 2013 r. (data wpływu 11 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z 5 marca 2014 r. (data wpływu 11 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 5 marca 2014 r. (data wpływu 11 marca 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 25 lutego 2014 r. znak: IBPP2/443-1134/13/IK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Ponad 99% realizowanych dostaw jest opodatkowanych tym podatkiem. W związku z czym posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od całości swych nabyć. Działalność gospodarczą prowadzi od ponad 20 lat.

W najbliższym czasie Spółka planuje zakup nieruchomości od Sprzedającego.

Na zakupionym gruncie Sprzedający wybudował obiekt handlowo-usługowo-biurowy. Użytkowanie obiektu na cele działalności opodatkowanej rozpoczęło się w miesiącu listopadzie 2000 roku. Następnie w grudniu 2004 roku w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, nieruchomość była przedmiotem dostawy firmie leasingowej, czyli nastąpiło oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy po wybudowaniu lub ulepszeniu, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Również w miesiącu grudniu 2004 r. zawarta została pomiędzy Sprzedającym a firmą leasingowa umowa leasingu finansowego tejże nieruchomości. Zgodnie z zapisami umowy Sprzedający stał się użytkownikiem nieruchomości. Firma leasingowa w wykonaniu dostawy towarów wystawiła Sprzedającemu fakturę VAT, która obejmowała całość świadczenia należnego od nabywcy, tj. część kapitałową, część odsetkową obliczoną za cały okres trwania umowy leasingu, z zastosowaniem stopy procentowej znanej i stosowanej zgodnie z umową na dzień wystawienia faktury oraz podatek VAT w stawce obowiązującej w roku 2004. Nieruchomość wprowadzona została do ewidencji środków trwałych Sprzedającego i podlegała odpisom amortyzacyjnym zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Po zakończeniu trwania umowy leasingu (w najbliższej przyszłości) finansujący jest zobowiązany do dokonania korekty podstawy opodatkowania dostarczonego towaru przez wystawienie faktury korygującej dla Sprzedającego, gdyż ostateczne kwoty wynikające ze zmian stopy procentowej w trakcie umowy leasingu, stają się znane dopiero z chwilą zakończenia okresu umowy leasingu. Faktura korygująca może mieć wartość in plus lub in minus. W okresie budowy, użytkowania jako właściciel i jako użytkownik w oparciu o cywilno-prawną umowę leasingu finansowego, Sprzedający uprawniony był do odliczania podatku VAT naliczonego. W okresie użytkowania nieruchomości w latach 2000 do 2013 Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby 30% wartości początkowej budynku, budowli lub ich części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00