Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2014, sygn. IBPBII/2/415-1178/13/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1178/13/NG

W jaki sposób wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością, otrzymanych przez wspólnika w związku z rozwiązaniem spółki osobowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 25 listopada 2013 r. (data otrzymania 28 listopada 2013 r.), uzupełnionego 24 lutego 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w wyniku rozwiązania spółki jawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w wyniku rozwiązania spółki jawnej.

W związku z brakami formalnymi, pismem z 24 lutego 2014 r. Znak: IBPBII/2/415-1178/13/NG, wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 24 lutego 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W grudniu 2007 r. Wnioskodawca wraz z innymi osobami fizycznymi nabył Spółkę z o.o. W tym samym miesiącu do Spółki z o.o. spółka jawna wniosła aportem całość przedsiębiorstwa. Na dzień wniesienia nie ustalono dochodu na różnicę pomiędzy wartością nominalną a wartością ksiąg wnoszącego, ponieważ zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu z tytułu objęcia udziałów, gdy przedmiotem aportu jest całość bądź też zorganizowana część przedsiębiorstwa. Planowano, że będzie ustalony dochód na dzień sprzedaży udziałów zgodnie z art. 17 ww. ustawy. Podstawą dochodu będzie różnica pomiędzy sumą uzyskaną ze sprzedaży udziałów a wartością wynikającą z ksiąg wnoszącego, tj. z ksiąg spółki jawnej. Nie mają tu znaczenia wkłady do spółki jawnej poszczególnych wspólników, a jedynie wartość wynikła z ksiąg wnoszącego i tylko ta wartość ma znaczenie dla ustalenia kosztu sprzedaży w rezultacie ustalenia dochodu. Należy wskazać, że spółka jawna nie prowadziła żadnej działalności, a udziały w Spółce z o.o. były jej jedynym majątkiem, w związku z czym spółka jawna została rozwiązana w 2008 r. (w tym roku rozdzielono też udziały w spółce z o.o. pomiędzy wspólników) i w 2009 r. wykreślona z rejestru bez przeprowadzania likwidacji. Wskutek powyższego nastąpiła zamiana wspólnika ze spółki jawnej na jej wspólników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00