Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2014, sygn. IBPP4/443-554/13/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

WyłączeniE spod działania ustawy wewnątrzwspólnotowej dostawy węgla

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 28 października 2013 r. (data wpływu 5 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyłączenia spod działania ustawy wewnątrzwspólnotowej dostawy węgla jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyłączenia spod działania ustawy wewnątrzwspólnotowej dostawy węgla.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

X SA jest pośredniczącym podmiotem węglowym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.). Podstawowym przedmiotem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej jest wydobywanie węgla kamiennego w należących do niej 15 kopalniach. W ramach tej działalności zawarła ona umowę z kontrahentem zagranicznym na dostawy węgla - wyrobów węglowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym. Zapisy umowne przewidują, że kontrahent nabywa węgiel z przeznaczeniem do sprzedaży na rynkach zagranicznych, na rzecz finalnych odbiorców oraz prowadzących punkty sprzedaży węgla. Celem udokumentowania tej sprzedaży zobowiązany jest on do przesyłania X S.A. faksem bezpośrednio po przyjęciu węgla potwierdzonych dokumentów CIM lub CMR, a także do ich odsyłania wraz z potwierdzoną kopią faktury najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. W zawartej umowie określone zostały również warunki dostaw. W myśl ich postanowień sprzedaż węgla odbywa się na bazie FCA wagon stacja nadania lub FCA inny środek transportu podstawiony przez Kupującego na punkt załadowczy kopalni realizującej wysyłki (INCOTERMS 2000).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00