Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2014, sygn. IBPBI/1/415-1092/13/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1092/13/WRz
W jaki sposób dokumentować zakup od ludności używanych części samochodowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 27 listopada 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 2 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokumentowania dowodami wewnętrznymi kosztów podatkowych poniesionych w związku z zakupem od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej używanych części samochodowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokumentowania dowodami wewnętrznymi kosztów podatkowych poniesionych w związku z zakupem od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej używanych części samochodowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży używanych części samochodowych, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na tzw. zasadach ogólnych, a także podatkiem od towarów i usług na zasadach VAT marża, a zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza dokonywać zakupu używanych części samochodowych na giełdzie samochodowej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które sprzedażą nie zajmują się w sposób ciągły, czy też profesjonalnie. Zakupów takich części dokonywać będzie również przez aukcje internetowe oraz od przypadkowych sprzedawców nieprowadzących działalności gospodarczej. Części samochodowe zakupione na giełdzie będą podlegały dalszej odsprzedaży, jako towar handlowy. Ponieważ osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie są zobowiązane do wystawiania dokumentów sprzedaży, Wnioskodawca nie będzie w stanie uzyskać zewnętrznych dokumentów na zakup towarów, a także nie uzyska danych sprzedawcy, w szczególności, gdy kwota zakupu części używanej nie będzie przekraczać 1.000 zł i umowa nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right