Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2014, sygn. IBPBII/2/415-1117/13/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1117/13/MW

Objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za aport w postaci prawa do znaku towarowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 9 listopada 2013 r. (data otrzymania 14 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w postaci jednoosobowej działalności wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ojciec Wnioskodawcy, który również jest osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, wytworzył we własnym zakresie znak towarowy. Na zasadzie licencji udostępnia go Spółce X Sp. z o.o., która cyklicznie i zgodnie z umową reguluje należności z tytułu korzystania ze znaku. Prawo do znaku towarowego nie jest amortyzowane w działalności ojca Wnioskodawcy, bowiem znak towarowy został wytworzony we własnym zakresie a nie nabyty. Wnioskodawca w najbliższym czasie otrzyma w drodze darowizny od ojca znak towarowy wraz z prawem ochronnym, bowiem został on zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Dokonano już wyceny znaku towarowego przez biegłego rzeczoznawcę, aby posiadać wiarygodny dokument, z którego będzie wynikała wartość rynkowa znaku towarowego. Wnioskodawca po otrzymaniu darowizny zamierza wprowadzić, przekazać przedmiot darowizny (prawo do znaku towarowego zarejestrowane w Urzędzie Patentowym) do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i amortyzować je, bowiem będzie służyło uzyskiwaniu przychodów w postaci przychodów z licencji dla Spółki X Sp. z o.o. Ponadto w dalszym czasie Wnioskodawca zamierza objąć udziały w Spółce X Sp. z o.o. (w czasie gdy ta będzie podwyższała kapitał), a aportem w zamian za udziały będzie prawo do ww. znaku towarowego. Wnioskodawca następnie zamierza sprzedać ww. udziały w Spółce X Sp. z o.o. (na chwilę obecną nie wiadomo, czy nabywcą będzie inna osoba czy nabędzie je np. Spółka w celu umorzenia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00