Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2014, sygn. IBPBI/2/423-1371/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1371/13/CzP

Czy przychody należne Spółce z tytułu opłat licencyjnych za udzielenie licencji do programu komputerowego, płatnych w ratach zgodnie z ustalonym harmonogramem, powstają w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku, tj. zgodnie z art. 12 ust. 3c UPDOP?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 18 października 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodów z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodów z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy na rzecz innych podmiotów różnorodne usługi informatyczne, w tym w szczególności udziela licencji na oprogramowanie komputerowe. Spółka współpracuje z jednym z kontrahentów na zasadach określonych w umowie ramowej, której przedmiotem są usługi zarządzania aplikacjami. W ramach tej umowy kontrahent złożył Spółce zamówienie, którego przedmiotem były 3 licencje na korzystanie przez okres 36 miesięcy z oprogramowania komputerowego na określonych polach eksploatacji. Oprogramowanie jest wykorzystywane w działalności gospodarczej kontrahenta. W czerwcu 2013 r. Spółka przekazała kontrahentowi certyfikaty licencyjne. W przypadku każdej z trzech licencji licencjobiorca zobowiązał się zapłacić Spółce opłatę licencyjną określoną w ustalonej, łącznej kwocie. Opłaty licencyjne płatne są w ratach, w umownie określonych okresach rozliczeniowych, tj. płatność za udzielone licencje nastąpi w 5 ratach na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę zgodnie z harmonogramem. Harmonogram określa daty sprzedaży na 30 czerwca 2013 r., 31 grudnia 2013 r., 31 grudnia 2014 r., 31 grudnia 2015 r. i 31 maja 2016 r. W zamówieniu zastrzeżono, że wynagrodzenie za jedną z licencji może być zmniejszane wskaźnikiem określonym w umowie. Wynagrodzenie może być zmniejszane dopiero od kwietnia 2014 r. Za podstawę wyliczenia wskaźnika wzięto liczbę klientów rozliczanych w określonym systemie informatycznym. W przypadku zmniejszenia liczby klientów wynagrodzenie będzie zmniejszone. Zmniejszenie ceny licencji nastąpi z bieżącej płatności zgodnie z harmonogram lub w stosownej korekcie do ostatniej faktury. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym i w związku z udzielonymi licencjami będzie, w ustalonych terminach, wystawiała licencjobiorcy faktury VAT na poszczególne raty opłat licencyjnych. Poszczególne raty opłat licencyjnych będą każdorazowo płatne przez licencjobiorcę przelewem, w terminie określonym od dnia otrzymania przez licencjobiorcę oryginału prawidłowo wystawionej faktury VAT. W ramach wynagrodzenia za udzielenie licencji nie będą świadczone żadne dodatkowe usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00