Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2014, sygn. IPTPP1/443-598/14-4/ŻR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-598/14-4/ŻR

Opodatkowanie dostaw wyrobów stalowych wraz z ich transportem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2014 r. (data wpływu 25 sierpnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 07 listopada 2014 r. (data wpływu 14 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostaw wyrobów stalowych wraz z ich transportem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostaw wyrobów stalowych wraz z ich transportem.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 07 listopada 2014 r. (data wpływu 14 listopada 2014 r.) w zakresie doprecyzowania opisanego stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny

Spółka z o. o. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest producentem między innymi wyrobów, które od dnia 1 października 2013 r. zgodnie z załącznikiem nr 11 do ustawy o podatku VAT, objęte są opodatkowaniem na zasadzie odwrotnego obciążenia (drut, walcówka, pręty stalowe). Wystawiając fakturę sprzedaży wskazanych wyrobów Spółka stosuje stawkę VAT odwrotne obciążenie. W odniesieniu do tych towarów wartość netto jest równa wartości brutto.

Dokonując dostawy innych towarów, które nie zostały wskazane w załączniku nr 11 do ustawy o podatku VAT, stosuje stawkę podstawową.

Bardzo często dostawa towarów wymienionych oraz niewymienionych w załączniku dokumentowana jest jedną fakturą. Towary wyszczególnione są w osobnych pozycjach dokumentu. Dostawy do klientów zasadniczo odbywają się za pośrednictwem firm kurierskich. Rzeczywisty koszt usługi transportowej (kurierskiej) ponoszą nabywcy. Usługę tą jako kolejną, odrębną pozycję na fakturze Wnioskodawca wykazuje w osobnej pozycji i opodatkowuje stawką 23%. Kontrahenci Wnioskodawcy zamawiają różne ilości i rodzaje wyrobów i są one dostarczane w ramach jednej przesyłki. Z kolei za wykonane usługi kurierskie przedsiębiorstwa świadczące te usługi okresowo wystawiają faktury, w których jako nabywca wymieniona jest: Spółka z o. o. W fakturach tych szczegółowo w odrębnych pozycjach wymieniona jest każda pojedyncza usługa kurierska. Usługi te przedsiębiorstwa spedycyjne opodatkowują stawką 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00