Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2014, sygn. IPTPP2/443-337/14-4/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-337/14-4/IR

W zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 maja 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 czerwca 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku trafostacji w części będącej przedmiotem najmu wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym jest posadowiony jest prawidłowe,
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku trafostacji w części niebędącej przedmiotem najmu oraz siedmiu pozostałych budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 czerwca 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 25 czerwca 2014 r.).

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W 1996 roku nabył (wspólnie z żoną, z którą pozostaje we wspólnocie małżeńskiej ustawowej) od syndyka masy upadłości . obiekt pofabryczny składający się z budynków posadowionych na działce, której zbywca był wieczystym użytkownikiem. Na okoliczność zakupu zostały wystawione dwie faktury VAT - na zakup gruntu ze stawką 0%, na zakup budynków ze stawką 22% oraz akt notarialny. Akt ten zawiera informację, że kupno prawa wieczystego użytkowania działki gruntu wraz ze znajdującymi się na tej działce budynkami i urządzeniami stanowiącymi odrębną nieruchomość dokonany został na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę firmy, działającej pod nazwą ...... W dalszej części wniosku Zainteresowany będzie posługiwać się pojęciem nieruchomości nabytej do celów prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej opodatkowanej. Podatek VAT naliczony w kwocie 9.922,00 zł od zakupu budynków został odliczony od podatku należnego. Budynki były i są trwale związane z gruntem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00