Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2014, sygn. IPTPP4/443-304/14-4/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-304/14-4/UNR
Czy w opisanej sytuacji Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa, koszty leasingu i koszty serwisu lub konserwacji pojazdu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 22 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa, koszty leasingu i koszty serwisu lub konserwacji pojazdu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa, koszty leasingu i koszty serwisu lub konserwacji pojazdu.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lipca 2014 r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, przeformułowania pytania oraz stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest płatnikiem podatku VAT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca podpisał umowę leasingu na pojazd samochodowy osobowy. Poprzez przyjęcie warunków użytkowania pojazdu w firmie, oraz poprzez prowadzenie ewidencji zgodnej z art. 1 ust. 7 ustawy nowelizującej Dz. U. poz. 312, Wnioskodawca przyjął, że pojazd będzie użytkowany wyłącznie w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności (62.03.2 działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi) Zainteresowany jest zobowiązany umowami, bądź reaguje na bieżące zlecenia klientów w nieokreślonym wymiarze godzin, w godzinach pracy swoich klientów świadcząc pomoc użytkownikom końcowym, natomiast po godzinach pracy swoich klientów (gdy urządzenia informatyczne nie są wykorzystywane, również w weekendy) Wnioskodawca pełni nad sprzętem informatycznym opiekę i dokonuje serwisu. Godziny pracy bardzo często nie są z góry planowane (awarie sprzętu informatycznego są sytuacjami nieprzewidywalnymi). Miejscem siedziby prowadzonej działalności jest xxx, jednakże ze względu na specyfikę działalności przechowywana jest tam wyłącznie dokumentacja, narzędzia i części niezbędne do wykonywania prowadzonej działalności, oraz adres ten Zainteresowany wykorzystuje do doręczeń (listów, pism urzędowych, dostawy nabywanych materiałów i towarów). Miejscem faktycznego prowadzenia czynności związanych z prowadzoną działalnością są faktyczne miejsca prowadzenia działalności klientów (głównie siedziby i oddziały firm z terenu województwa, w sporadycznych przypadkach poza województwem). Miejsce zamieszkania Wnioskodawcy mieści się poza miejscowością prowadzenia działalności. Wnioskodawca posiada również samochód prywatny - wykorzystywany do użytku prywatnego, jak również drugi, stary samochód osobowy będący środkiem trwałym (utrzymywany w związku z wątpliwościami dotyczącymi sposobu użytkowania nowego samochodu), który Wnioskodawca chciałby wycofać z użytkowania w firmie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right