Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2014, sygn. IPTPB2/415-106/14-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-106/14-2/JR
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym koszt nabycia (objęcia) udziałów Wnioskodawczyni w A będzie stanowiła wartość rynkowa akcji I SA wniesionych aportem do A w zamian za udział tego podmiotu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 19 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów u udziałowca w związku z likwidacją spółki z o.o. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów u udziałowca w związku z likwidacją spółki z o.o.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni dokonała czynności zamiany udziałów (akcji) na zasadach określonych w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni posiadała 50 % ogółu akcji Spółki Akcyjnej I z siedzibą w O i wniosła aportem posiadane akcje tej Spółki Akcyjnej (zwanej dalej I SA) do spółki ASpółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G (zwanej dalej A). W zamian Wnioskodawczyni, jako akcjonariusz I SA, otrzymała udziały spółki A o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wniesionych akcji I SA. A wydała więc Wnioskodawczyni udziały własne o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej otrzymanych akcji I SA. A uzyskała bezwzględną większość głosów w Spółce I SA, której akcje nabyła Wnioskodawczyni w opisany wyżej sposób. Wszystkie podmioty biorące udział w transakcji są podmiotami podlegającymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej (w Polsce) opodatkowaniu od całości swoich dochodów. W opisanych wyżej okolicznościach spełnione zostały wszelkie przesłanki określone w art. 24 ust 8a ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc u Wnioskodawczyni będącej jedynym z akcjonariuszy I SA nie powstał przychód. Następnie nastąpiło połączenie spółek I SA i A poprzez inkorporację (przejęcie) spółki ISA przez spółkę A. W wyniku tego połączenia podmiotem istniejącym jest wyłącznie spółka A.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right