Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2014, sygn. IPTPB2/436-18/14-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/436-18/14-2/KK

Czy przy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zniesienia współwłasności nieruchomości odlicza się poczynione nakłady ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2014 r. (data wpływu 13 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

W dniu 27 grudnia 2012 r. Wnioskodawca (zwany później współwłaścicielem A) wraz z żoną oraz współwłaściciel B wraz z żoną nabyli na współwłasność, w udziałach wynoszących ½ części, nieruchomość niezabudowaną o powierzchni 0,1221 hektara. Na części tej nieruchomości Wnioskodawca wraz z żoną wybudował dom w stanie surowym otwartym. Wartość nakładów wyniosła ok. 50 000 złotych. Nakłady poniesione przez Wnioskodawcę pochodziły wyłącznie ze środków Wnioskodawcy i Jego żony (potwierdzone w fakturach zakupów). Pozostali współwłaściciele (B) wyrazili zgodę na budowę; co było też warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ponosili oni również żadnych wydatków na budowę tego domu i nie roszczą sobie do niego żadnych praw. Współwłaściciele B pobudowali na drugiej części działki budynek w stanie zerowym. Nakłady współwłaścicieli wyniosły ok. 10 000 złotych i pochodziły wyłącznie z ich środków. Wnioskodawca (współwłaściciel A) i Jego żona nie partycypowali w kosztach budowy domu współwłaściciela B i wyrazili również zgodę na jego budowę. Obecnie wszyscy współwłaściciele zamierzają dokonać umownego zniesienia współwłasności nieruchomości. Działka została już geodezyjnie podzielona na 2 części: 0,0613 hektara i 0,0608 hektara. Każdej z nich został nadany odrębny numer geodezyjny. Wnioskodawca z żoną zostanie współwłaścicielem działki o powierzchni 0,0613 hektara, zabudowanej domem w stanie surowym otwartym, współwłaściciel B z żoną zostaną właścicielami działki o powierzchni 0,0608 hektara z budynkiem w stanie zerowym. Zniesienie współwłasności będzie nieodpłatne i nie będą dokonywane żadne spłaty ani dopłaty. Współwłaściciele A i B są osobami fizycznymi niespokrewnionymi i niezaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadku i darowizn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00