Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. IPTPP2/443-63/14-4/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-63/14-4/KW

Nabycie wierzytelności na podstawie umowy cesji nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2014 r. (data wpływu 27 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nabycia wierzytelności na podstawie umowy cesji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nabycia wierzytelności na podstawie umowy cesji.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 marca 2014 r. poprzez doprecyzowanie przedmiotu wniosku oraz opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie windykacji należności. Przedmiotem działalności Spółki są wyłącznie wierzytelności wynikające z działalności gospodarczej, w których wierzycielami i dłużnikami są podmioty gospodarcze. Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca realizuje usługi na rzecz klientów w oparciu o umowy zlecenia i pobiera wynagrodzenia w postaci prowizji od odzyskanych na rzecz klientów kwot.

Chcąc poszerzyć zakres działalności oraz pozyskać nowe możliwości uzyskiwania przychodów Spółka planuje rozpocząć działalność polegającą na nabywaniu od innych podmiotów gospodarczych wierzytelności z tytułu odsetek za zwłokę na podstawie umów cesji wierzytelności w celu dochodzenia ich od dłużników na własny rachunek i we własnym imieniu. Cena nabycia wierzytelności będzie zamykała się w przedziale 10-50% wartości nominalnej. Konkretna kwota ceny oraz termin jej płatności będzie określony w umowie cesji. Zapłata ceny nie będzie uzależniona od żadnego warunku, w szczególności od skuteczności dalszego postępowania windykacyjnego. Umowa cesji będzie bezwarunkowa i ostateczna, nie będzie przewidywała żadnych warunków, których ziszczenie się bądź nie ziszczenie mogłoby powodować wygaśnięcie umowy bądź prawo do jednostronnego odstąpienia od umowy cesji którejkolwiek ze stron. Na podstawie umowy cesji Wnioskodawca wstąpi w prawa wierzyciela i w dalszej kolejności, już jako wierzyciel, będzie dochodził od dłużnika zapłaty należności, także na drodze sądowej i egzekucyjnej, we własnym imieniu i na własny rachunek. Spółka nie otrzymuje od zbywcy wierzytelności żadnego wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00