Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2014, sygn. IPTPP4/443-31/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-31/14-2/MK

Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ...?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 17 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ... jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ....

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina przystąpiła do realizowanego w ramach projektu pn. ... współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 - Działanie 6.2 Energia przyjazna środowisku.

Realizacja projektu polega na zamontowaniu 613 kompletów zestawów kolektorów słonecznych oraz podgrzewaczy wody wraz z armaturą kontrolno-pomiarową oraz automatyką i sterowaniem dla potrzeb ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych należących do osób fizycznych na terenie Gminy.

Beneficjentem środków jest Gmina, która jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Z poszczególnymi właścicielami budynków zostały podpisane umowy zawarte na czas określony od dnia podpisania do upływu 5 lat od dnia zakończenia realizacji projektu. W umowach zawarto wysokość udziału finansowego właściciela budynku na 15% średniego kosztu kwalifikowanego (koszt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej) przypadającego na jeden budynek mieszkalny objęty projektem i udział ten wynosi orientacyjnie ok 2.000,00 zł, wpłaty te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 8%. Po zakończeniu prac montażowych, sprzęt i urządzenia wchodzące w skład zestawu solarnego, zamontowane w budynku będącego własnością osoby fizycznej, pozostają własnością Gminy, którą użyczy właścicielowi budynku sprzętu i urządzeń wchodzących w skład zestawu solarnego do korzystania zgodnie z jego przeznaczeniem do zakończenia okresu trwania umowy. Po upływie okresu trwania umowy (5 lat) całość zestawu solarnego zostanie przekazana na własność właścicielowi budynku na warunkach uregulowanych odrębną umową. Ponadto zawarte zostały pomiędzy Gminą a właścicielami budynków umowy użyczenia, której przedmiotem jest użyczenie umownie określonej części nieruchomości (budynku mieszkalnego) do bezpłatnego używania części dachu Gminie dla potrzeb realizacji projektu, na okres od momentu podpisania umowy do upływu 5 lat od dnia zakończenia realizacji projektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00