Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2014, sygn. IPTPB3/423-490/13-2/MF, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-490/13-2/MF
wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w związku z zastosowaniem art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w związku z zastosowaniem art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w związku z zastosowaniem art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zawiera umowy z firmami budowlanymi na budowę nowych obiektów aktualnie magazynu oraz modernizacje lokali wynajmowanych na cele prowadzenia działalności handlowej. Wynagrodzenie oraz harmonogram płatności za całość prac budowlanych zrealizowanych na rzecz spółki są określane w umowie oraz zależą od zakresu i złożoności prac. Umowy przewidują, że każdorazowo z wynagrodzenia częściowego netto Spółka potrąca kaucję gwarancyjną, która stanowi zabezpieczenie ewentualnych roszczeń z tytułu nieprawidłowo wykonanych prac przez wykonawcę. Kaucja jest zatrzymywana na okres ustalony umową i po tym okresie wykonawca ma prawo wystąpić o jej zwrot, a Spółka ma obowiązek ją zwrócić, o ile nie wystąpiły w okresie gwarancji usterki lub nie ujawniły się wady. Gdyby w okresie gwarancji pojawiły się usterki lub wady, wykonawca ma obowiązek niezwłocznie po zawiadomieniu o nich, usunąć je. W przypadku nieusunięcia wad i usterek przez wykonawcę Spółka może zaspokoić swoje roszczenia finansowe z zatrzymanej kaucji gwarancyjnej. Wtedy wartość kaucji pierwotnie zatrzymanej przez Spółkę nie zostaje zwrócona wykonawcy lub zostaje zwrócona w części. W miesiącu podjęcia decyzji o niezwracaniu kaucji wykonawcy, Spółka zalicza tę wartość do pozostałych przychodów operacyjnych, zaliczanych do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right