Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2014, sygn. ILPB1/415-1180/14-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1180/14-2/AA

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zawartą umową spółki cichej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2014 r. (data wpływu 20 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zawartą umową spółki cichej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zawartą umową spółki cichej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową, wielobranżową działalność gospodarczą. Jednym z przedmiotów tej działalności jest nabywanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Z uwagi na wysokie ceny nieruchomości Wnioskodawca planuje zawarcie umowy spółki cichej z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, której wkładem będą środki pieniężne przeznaczone na zakup nieruchomości. Nieruchomości stanowiłyby towar handlowy. Każdorazowo nieruchomości będą nabywane zarówno ze środków uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej jak i wkładu wspólnika cichego. Nie będzie sytuacji, że to wspólnik cichy w całości pokryje koszt nabycia nieruchomości. Wspólnik cichy będzie tylko partycypował w kosztach nabycia w odpowiednim udziale. Po zakupie nieruchomości wspólnik cichy nie stanie się współwłaścicielem majątku, do którego wniósł wkład. W umowie będzie zaznaczone, że wspólnik cichy nie uczestniczy w zysku lub stracie całego przedsiębiorstwa, ale jedynie w zysku lub stracie wynikających z tych transakcji nabycia i sprzedaży nieruchomości, w których partycypował, wnosząc wkład. Jego zysk będzie proporcjonalny do wniesionego udziału, natomiast będzie uczestniczył proporcjonalnie w ewentualnej stracie - maksymalnie do wysokości swojego wkładu. Wspólnik cichy nie będzie odpowiadał za zobowiązania przedsiębiorstwa wobec wierzycieli. Wspólnik cichy nie będzie zobowiązany do wnoszenia dopłat, a sama umowa spółki cichej nie będzie ujawniana na zewnątrz. Pozycja wspólnika cichego nie będzie ograniczała się jedynie do wniesienia wkładu, ale będzie miał prawo do niewyrażenia zgody na nabycie lub zbycie nieruchomości wskazanej przez przedsiębiorcę, jak i na cenę tej transakcji. Wypłata zysku wspólnikowi cichemu odbywała by się każdorazowo w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez przedsiębiorcę całości środków pieniężnych z tytułu sprzedaży nieruchomości. Inny sposób wypłaty byłby dozwolony za porozumieniem stron.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00