Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2014, sygn. ILPP2/443-890/14-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-890/14-2/MN
Opodatkowanie czynności wykonywanych przez komplementariusza na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej (reprezentacja i prowadzenie spraw).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 14 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez komplementariusza na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez komplementariusza na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej i otrzymuje, na mocy zapisów § 20 pkt 4 oraz § 17 ust. 4 lit. e statutu spółki komandytowo-akcyjnej, wynagrodzenie tytułem wykonywania czynności, o których stanowi art. 137 § 1 oraz art. 140 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: Ksh). Minimalną miesięczna wysokość wynagrodzenia komplementariusza za czynności, o których stanowi art. 137 § 1 Ksh oraz art. 140 § 1 Ksh, określa statut spółki komandytowo-akcyjnej. Z punktu widzenia treści przepisów prawa (przepisów Ksh), wynagrodzenie to ma charakter fakultatywny, jednak z punktu widzenia statutu spółki ma charakter wewnętrznie obligatoryjny. Ponadto należy podkreślić, że wysokość wynagrodzenia komplementariusza, zgodnie z treścią statutu spółki komandytowo-akcyjnej może być modyfikowana okresowo lub stale na podstawie uchwał rady nadzorczej spółki komandytowo-akcyjnej. Wnioskodawca (komplementariusz) nie jest stroną czynności skutkującej zmianą tego wynagrodzenia. Czynność zmiany wynagrodzenia komplementariusza odbywa się ze strony spółki komandytowo-akcyjnej jednostronnie, na podstawie uchwał rady nadzorczej spółki komandytowo-akcyjnej. Przy modyfikacji wysokości tego wynagrodzenia Wnioskodawca (komplementariusz) nie składa oświadczenia woli, ani też nie decyduje o treści przedmiotowej uchwały. Należy zwrócić uwagę, że Wnioskodawca (komplementariusz w spółce komandytowo-akcyjnej) jest także akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, jednak nie posiada wystarczającej siły głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy do tego, by zmienić statut spółki komandytowo-akcyjnej w zakresie minimalnej wartości wynagrodzenia komplementariusza określonego w statucie, względnie by mieć faktycznie istotny wpływ na skład rady nadzorczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right