Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2014, sygn. ILPP3/443-95/14-4/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-95/14-4/TK
Podatek akcyzowy w zakresie organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 września 2014 r. (data wpływu 30 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 września 2014 r. (data wpływu 30 września 2014 r.) w zakresie podpisu osoby uprawnionej do reprezentowania Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Działalność gospodarcza prowadzona pod firmą A (dalej zwana jako Działalność lub A) jest jednoosobową działalnością gospodarczą, której głównym przedmiotem działania jest sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych (PKD 46.71.Z). W ramach swojej działalności Podatnik posiada zezwolenie wydane przez Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 29 kwietnia 2004 r. (), zwanego w dalszej części Składem. Podatnik zawarł umowę usług w składzie podatkowym z Firmą X polegającą na pośredniczeniu w zakupie towaru w procedurze zawieszonej akcyzy. Na jej podstawie A zamierza nabywać wyroby akcyzowe przemieszczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy od podmiotów krajowych na terytorium kraju oraz w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Tym samym wyroby akcyzowe przemieszczane są do składu podatkowego A z innego krajowego składu podatkowego lub składu podatkowego na terytorium Unii Europejskiej. Przedmiotem umowy jest produkt CN 3811 90 00, czyli dodatek do węgla o symbolu () stosowany przeciw szlakowaniu kotłów i wykorzystywany jako produkt opałowy stanowiący wyrób energetyczny, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 15 tiret 2 ustawy akcyzowej, który zgodnie z powołaną ustawą podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym według stawki wynoszącej 64,00 zł/1000 kg. Transakcja polega na tym, że Firma X, która zawarła z A umowę usług w składzie podatkowym, zakupuje w procedurze zawieszenia poboru akcyzy od innego podmiotu (dostawcy) prowadzącego skład podatkowy przedmiotowy produkt, o którym mowa powyżej i wprowadza go do składu podatkowego A. Firma A nie staje się wówczas właścicielem towaru. Wobec powyższego produkt przemieszczany jest ze składu podatkowego dostawcy do składu podatkowego A w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Firma X będąca zleceniodawcą nie posiada własnego składu podatkowego. A zamyka procedurę zawieszenia akcyzy i wydaje Firmie X towary przy zastosowaniu stawki akcyzy 64,00 zł/1000 kg dodając do tego marżę. A za usługę wykorzystania składu podatkowego wystawia Firmie X fakturę za usługę odprawy towaru, który przechodzi przez skład ale nie staje się jego właścicielem.