Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2014, sygn. ILPP1/443-609/14-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-609/14-2/AS
Czy przeniesienie wierzytelności Spółki z tytułu udzielonej pożyczki na rzecz Wspólnika w zamian za umorzenie przez niego udziałów podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. w organizacji, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2014 r. (data wpływu 18 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia wierzytelności Spółki z tytułu udzielonej pożyczki na rzecz Wspólnika w zamian za umorzenie przez niego udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia wierzytelności Spółki z tytułu udzielonej pożyczki na rzecz Wspólnika w zamian za umorzenie przez niego udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. w organizacji (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polską spółką kapitałową, która będzie prowadzić działalność gospodarczą zwolnioną z opodatkowania VAT, m.in. w zakresie udzielania pożyczek na rzecz podmiotów z grupy, choć nie jest wykluczone również prowadzenie działalności w innym zakresie, podlegającej opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT. Spółka pragnie wyjaśnić, że w zakres prowadzonej przez nią działalności gospodarczej nie będzie wchodzić obrót papierami wartościowymi.
Jednym z udziałowców Spółki jest X sp. z o.o. (dalej: Wspólnik). W przyszłości nie jest wykluczone, że Wspólnik dokona przymusowego umorzenia swoich udziałów w rozumieniu art. 199 § 1 i kolejne ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.; dalej: KSH).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right