Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2014, sygn. ILPP2/443-745/14-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-745/14-2/MN
Opodatkowanie czynności kwalifikacji pacjentów do badań klinicznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 lipca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych na rzecz firmy działającej w branży badań klinicznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych na rzecz firmy działającej w branży badań klinicznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest lekarzem rozważającym możliwość otworzenia w przyszłości jednoosobowej działalności gospodarczej zajmującej się świadczeniem usług medycznych. W ramach ww. działalności Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów. Dodatkowo, w celu zwiększenia osiąganych dochodów, Wnioskodawca zamierza prowadzić na zlecenie firmy działającej w branży badań klinicznych (dalej jako: Spółka) dodatkowe usługi w zakresie badań pacjentów. Kwalifikacja ta będzie jednak dokonywana niejako przy okazji wykonywania normalnych badań pacjentów zgłaszających się ze swoimi schorzeniami. W ramach tej usługi Wnioskodawca będzie badał pacjenta i przeprowadzał odpowiednią konsultację medyczną, będzie wykonywał także diagnozę pacjenta, w wyniku której może zalecić odpowiednią kurację, przepisać właściwe farmaceutyki (parafarmaceutyki). Zatem, co do zasady, będzie świadczyć on usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jedynie dodatkowo, w przypadku, gdy pacjent będzie spełniał zdaniem Wnioskodawcy wymogi zakwalifikowania go do badań klinicznych, Wnioskodawca poinformuje pacjenta o tym fakcie i za jego zgodą przekaże jego dokumentację medyczną Spółce. Działalność w postaci kwalifikacji do badań klinicznych będzie miała w związku z tym charakter poboczny w stosunku do świadczonych usług medycznych. Świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki usługi dokumentowane będą rachunkami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right