Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2014, sygn. ILPP5/443-125/14-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-125/14-2/PG

Moment powstania obowiązku podatkowego dla transakcji sprzedaży towarów wysyłanych za pomocą kuriera.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (zwana dalej Wnioskodawcą) jest spółką handlową prowadzącą działalność w zakresie handlu hurtowego. W ciągu 4 miesięcy 2014 r. w obrocie krajowym zrealizowano ponad 34 tys. transakcji sprzedaży udokumentowanych fakturami. Klientami Wnioskodawcy są firmy handlowe, produkcyjne, usługowe oraz duże gospodarstwa rolne. Ze znaczną częścią klientów Zainteresowany podpisał umowy handlowe. W umowach tych nie uregulowano takich kwestii jak moment przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel, nie określono na jakich warunkach INCOTERMS prowadzona jest sprzedaż oraz kiedy ryzyko przechodzi na kupującego.

Ponieważ Wnioskodawca, nie uregulował, ani w umowach, ani w regulaminach kwestii przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w związku z tym stosuje zasady ogólne wynikające z kodeksu cywilnego (k.c.). Spółka na swojej stronie internetowej zamieściła Zasady obsługi zamówień, w których zawarła między innymi informację dotyczącą czasu realizacji zamówień poprzez wskazanie momentu wysyłki (przekazania spedytorowi lub kurierowi):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00