Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2014, sygn. ILPP2/443-543/14-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-543/14-2/MN

Opodatkowanie czynności wniesienia aportem praw majątkowych w zamian za udziału oraz dopłatę pieniężną podstawa opodatkowania (stan prawny po 1 stycznia 2014 r.)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną i czynnym podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność gospodarczą w branży budowlanej. W ramach swojej działalności Wnioskodawca prowadzi m.in. prace w zakresie: projektowania, wykonawstwa oraz koordynacji prac budowlanych w szczególności roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków niemieszkalnych, budową dróg kołowych i szynowych oraz remonty.

Istnieje możliwość, że na pewnym etapie planowanej restrukturyzacji, prawa majątkowe które Wnioskodawca wcześniej otrzymał (bądź otrzyma) od swoich udziałowców w formie wkładu niepieniężnego wniesionego z zastosowaniem mechanizmu agio (tj. w taki sposób, że część wkładu została wcześniej przekazana na kapitał zapasowy Wnioskodawcy) wchodzące w skład majątku Wnioskodawcy, staną się przedmiotem dalszego aportu, dokonywanego przez Wnioskodawcę do spółki jawnej (dalej: Spółka jawna). Planuje się, że w zamian za wkład, Wnioskodawca stanie się wspólnikiem Spółki jawnej, co sprawi, że uzyska tzw. udział spółkowy (czyli ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej vide art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu Spółek Handlowych; Dz.U. Nr 94, poz. 1037) oraz dopłatę w gotówce, odpowiadającą wysokości podatku VAT należnego od wniesienia aportu, jaki Wnioskodawca będzie musiał uiścić z tytułu dokonania aportu. Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00